VII edycja Konkursu

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Rozstrzygnięcie VII edycji Konkursu „Strona Internetowa bez Barier”  odbyło się podczas konferencji „Cyfrowo Wykluczeni” w Sejmie RP 20 kwietnia 2016 roku.
Celem Konkursu, który współorganizujemy z Szerokim Porozumieniem na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, jest inicjowanie ogólnopolskiej akcji promującej dostęp do informacji cyfrowej bez barier.

Prezentujemy listę tegorocznych zwycięzców i wyróżnionych:

Dodatkowo wyróżnienia otrzymali: Angelika Chrapkiewicz-Gądek, Bank Millennium, Ministerstwo Finansów oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Obejrzyj relację z wręczenia nagród na stronie sejm.pl link do transmisji otworzy się w nowym oknie

Prof. Janina Filek, Pełnomocnik Rektora UEK ds. Studentów z Niepełnosprawnością:

"Pierwsze, co zrobię, to zaniosę statuetkę panu rektorowi. Żeby było mu wstyd, że jest to nagroda za stronę biura ds. Studentów z Niepełnosprawnością, a nie za stronę uczelni."

Stanisław Buczyński, Prezes LIDEX Spółka z o.o.:

"Sami uczyliśmy się dostępności i sami dostosowywaliśmy naszą stronę do potrzeb wszystkich, łamiąc bariery. Jest to zgodne z misją firmy Lidex, która głosi, że jesteśmy ekspertami od likwidacji barier w dostępie do wiedzy i informacji."

Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych:

"Chciałbym przekazać, że Raport Dostępności za chwilę przekażę przedstawicielom wszystkich resortów. Z troską, że tak wiele instytucji centralnych ma niewystarczające instrumenty i narzędzia informatyczne do tego, by były one w pełni komunikatywne i dostępne dla osób niepełnosprawnych".

Angelika Chrapkiewicz - Gądek, autorka serwisu www.ANGIsteps.pl serwis otworzy się w nowym oknie:

"Jak państwo widzą, dostępność jest dla mnie dość ważna. Tworząc moją pierwszą w życiu stronę internetową, bardzo chciałam, by była dostępna. Znalazłam sposób. Znalazłam genialne wsparcie techniczne Fundacji Widzialni, za co z całego serca dziękuję. Podjęłam się tematu, zrobiłem tę stronę, jestem dzisiaj bardzo dumna. Kieruje się w życiu stwierdzeniem "Mogę, zrobię, koniec tematu". Dbajmy o dostępność, bo nie wiemy co będzie jutro."

Strony uczestników Konkursu oceniał zespół składający się z ekspertów ds. dostępności stron WWW oraz osób niewidomych, niedowidzących i głuchych. Sprawdzali oni zgodność serwisów ze standardem WCAG 2.0. Osoby niepełnosprawne zweryfikowały m.in. dostępność formularzy, wyszukiwarek, menu i elementów multimedialnych. Wykonały również szereg zadań, których celem było określenie łatwości poruszania się po serwisie, odnalezienia informacji, łatwości nawigacji oraz ocena ogólnego wrażenia.

Jak mówi Sebastian Depta, Konsultant ds. Dostępności Fundacja Widzialni:

„Konkurs Strona Internetowa bez Barier pokazuje, iż dobre praktyki oraz zaangażowanie w prace nad wdrażaniem WCAG są wyjątkowo ważne i potrzebne. Sektor prywatny już od dawna zauważa korzyści i możliwości jakie daje nam dystrybucja dostępnych treści w wersji elektronicznej. Cieszy nas wzrost poziomu zgłaszanych stron i zaangażowanie twórców, administratorów i redaktorów www..”

Wyniki Konkursu dają pozytywny sygnał świadczący o wzrastającej świadomości potrzeby zmian i wdrażania standardu dostępności nie tylko na stronach administracji publicznej, ale również w sektorze prywatnym.
Przeczytaj więcej o konferencji „Cyfrowo Wykluczeni 2016" link do artykułu otworzy się w nowym oknie

Laureaci VII edycji Konkursu

Laureaci VII Edycji Konkursu - Fot. Magda Pawluczuk

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Grażyna Cudak - Szybka Kolej Miejska Warszawa

  Grażyna Cudak - Szybka Kolej Miejska Warszawa

 • Powiększ zdjęcie Lidex - Stanisław Buczyński

  Lidex - Stanisław Buczyński

 • Powiększ zdjęcie Minister Krzysztof Michałkiewicz

  Minister Krzysztof Michałkiewicz

 • Powiększ zdjęcie Mirosław Górka koordynator projektu Przekroczyć Próg

  Mirosław Górka koordynator projektu Przekroczyć Próg

 • Powiększ zdjęcie Profesor Janina Filek Pełnomocnik Rektora UEK ds. Studentów z Niepełnosprawnością

  Profesor Janina Filek Pełnomocnik Rektora UEK ds. Studentów z Niepełnosprawnością

 • Powiększ zdjęcie Wyróżnieni w Konkursie Strona Internetowa bez Barier

  Wyróżnieni w Konkursie Strona Internetowa bez Barier